Co oznaczają gwiazdki przy nazwach hoteli

Z całą pewnością niejeden z nas miał szansę skorzystać z usług dowolnego hotelu. Czy to na wycieczce szkolnej, czy podczas wyjazdu służbowego, czy też w czasie krótszego lub dłuższego urlopu. Większość z nas przy wyborze hotelu zwraca uwagę na cenę za dobę hotelową – w dzisiejszych czasach liczy się bowiem każdy grosz i nawet na wakacjach czy urlopie nie chcemy wydawać zbyt dużo.

Cena za nocleg w hotelu nierozerwalnie wiąże się ze standardem pokoju czy też apartamentu, a ten z kolei każdy z nas chciałby mieć jak najwyższy. Wszyscy chcielibyśmy, aby nasz pokój był schludny, czysty i wyglądał estetycznie, a gdyby był jeszcze wyposażony w room-service to byłby to szczyt marzeń. Komfort i standard z kolei od dawien dawna wiąże się z ilością gwiazdek przyznanych danemu hotelowi. Warto więc dokładnie zdawać sobie sprawę z tego, co takie gwiazdki hotelowe oznaczają?

Gwiazdki przyznawane są przez marszałka województwa. Jeśli dany hotel posiada tylko jedną gwiazdkę, to oznacza to przede wszystkim, że w hotelu można płacić kartą oraz, że w hotelu przez całą dobę możliwy jest dostęp zarówno do wody zimnej, jak i ciepłej. Ponadto, w recepcji dostępny jest dla gości telefon oraz faks. Jedna gwiazdka oznacza również możliwość parkingu dla samochodów na cały okres zakwaterowania. W dodatku jedna gwiazdka świadczy także o tym, że w standardach pokoju mieści się zmiana pościeli co kilka dni, zazwyczaj 3.

Dwie gwiazdki oznaczają wszystko to, co oznacza jedna gwiazdka, a dodatkowo dostęp do Internetu w pokojach, co jest już znacznym udogodnieniem. Ponadto, przy dwóch gwiazdkach goście mogą liczyć na kolejne udogodnienie i umilenie czasu spędzanego w pokoju w postaci radia.

Kolejnym etapem są trzy gwiazdki, które to oznaczają możliwość skorzystania z telefonu oraz telewizora we własnym pokoju. W dodatku, do dyspozycji gości hotelu są w tej sytuacji także zestawy do czyszczenia odzieży i obuwia oraz woda butelkowa dla każdego mieszkańca danego pokoju.

Cztery gwiazdki świadczą już o bardzo wysokim standardzie. Oprócz wszystkich wymienionych wcześniej udogodnień, goście mogą również liczyć na strzeżony parking, klimatyzację oraz możliwość otrzymywania codziennej prasy. W takim wypadku minimalna powierzchnia pokoju wynosi 12 m kwadratowych, a ponadto możliwe jest skorzystanie z minibaru oraz lodówki.

Najwyższy standard to oczywiście pięć gwiazdek, które oznaczają możliwość skorzystania z własnego sejfu oraz wynajęcie pokoju o minimalnej powierzchni 14 m kwadratowych. Zmiana pościeli oraz ręczników ma natomiast w tym przypadku miejsce codziennie.