Detoksykacja alkoholowa niezbędnym etapem leczenia choroby alkoholowej

Wybór sposobu leczenia choroby alkoholowej jest zależny od kilku czynników, które bardzo ogólnie możemy określić jako stopień zaawansowania tej niełatwej do leczenia choroby.
Jednym z pierwszych etapów leczenia alkoholizmu, przez wielu specjalistów uznanym za etap niezbędny, bez którego nie należy kontynuować leczenia jest detoksykacja alkoholowa, określana powszechnie jako odtrucie alkoholowe.
Najprościej mówiąc detoksykacja alkoholowa jest procesem usuwania metabolitów, toksyn, które są wynikiem przetwarzania przez nasz organizm alkoholu. Proces ten musi być zawsze przeprowadzany przez specjalistów, tylko oni mogą zagwarantować bezpieczeństwo podczas tego procesu. Należy tutaj bowiem jednocześnie prowadzić nawodnienie oraz przywrócić prawidłowy poziom elektrolitów, wypłukanych w trakcie trwania ciągu alkoholowego.
Proces detoksykacji oprócz zwiększania skuteczności leczenia choroby alkoholowej, przyczynia się do łatwiejszego znoszenia przez pacjenta objawów zespołu abstynencyjnego, które są niezwykle nieprzyjemne, a w pewnych warunkach również niebezpieczne.