Wypoczywając w Hiszpanii trzeba koniecznie oprócz opalania się na plażach i kąpieli w ciepłym morzu zainteresować się również bardzo interesującą kulturą hiszpańską oraz architekturą. Na miejscu biura podróży oferują szereg wycieczek fakultatywnych, Niemniej jednak polecamy zainteresować się zwiedzaniem Hiszpanii na własną rękę.

Wczasy w Hiszpanii organizowane przez biura podróży bywają dosyć szablonowe zwłaszcza dla wymagających turystów i organizowane w sposób bardzo mało innowacyjny. Bardzo często jako główne atrakcje turystyczne zwiedzane są bliskie zakątki, organizowane są wycieczki jeepami po ciekawych bezdrożach, niedługie rejsy morskie, zwiedzanie oceanarium lub parku wodnego, czasami wyprawy do tzw wiejskiej bodegi.

Hiszpańska kuchnia skolei to raj dla amatorów owoców morza i ryb spędzających wczasy w Hiszpanii,jak również mięs pod praktycznie każdą postacią. Owoce morza i ryby stanowią niekwestionowaną podstawę przekąsek hiszpańskich i starterów. Niestety są dość drogie. Dopiero kiedy zaczynają być podstawowymi składnikami dań cieplych robią się przystępniejsze dla portfela przeciętnego turysty.

Będąc na wczasach w Hiszpanii lub na objazdowej wycieczce koniecznie powinieneś spróbować szynki o dźwięcznej nazwie jamon serrano, która to tak naprawdę jest szynką parmeńską. Najznamienitsze tego rodzaju wędliny robione są w Estremadurze a także w południowej części Hiszpanii. Do ciekawostek i zarazem osobliwości hiszpańskiej kuchni należy potrawa, cochillino skałdająca się z miesa z młodych prosiaków karmionych tylko i wyłącznie mlekiem.

Jeśli zaś idzie o turystykę, to niepodwazralnie corrida jest jedną z większych turystycznych atrakcji i jest ściśle identyfikowana z Hiszpanią, choć ostatnio często budzi kontrowersje w pewnych kręgach i nie wszyscy akceptują ideę jej istnienia.

Corrida oraz osławione wyścigi na miejskich ulicach a ściślej mówiąc gonitwy byków na ulicach Pampeluny są niewątpliwie integralną częścią tak świeckich jak również religijnych uroczystości i obrzędów. W Andaluzji walki torreadora z bykiem można oglądać na arenach, natomiast w Kraju Basków w północnej Hiszpanii byki są po prostu wypuszczane na miejski ulice.

Osławione gonitwy byków odbywają się właśnie w Pampelunie. Trwają one od 6 do 14 lipca i są organizowane w związku z obchodami święta San Fermin. Encierro, bo tak ochrzczono słynne gonitwy byków w Pampelunie od wielu lat ściągają spragnionych wrażeń turystów z niemal całego świata. Uczestniczą w tym obrzędzie oczywiście byki i co odważniejsi śmiałkowie z Kraju Basków.