Organizowanie obozów dla dzieci, gdzie stawia się na rozwój dziecka, często w oparciu o zajęcia prowadzone na świeżym powietrzu, w pięknym miejscu, z dala od miejskiego zgiełku jest niezwykle popularne. Tego typu obozy dla dzieci mogą się nieco różnić od tradycyjnych kolonii, lub też być częścią takiego wyjazdu na wakacje. Stawia się tu w dużej mierze na ruch i nie rzadko program jest prowadzony pod kątem określonej dziedziny, która odzwierciedla zainteresowanie uczestników.

Co ważne obozy te organizowane są w takim miejscu, które to może zapewnić odpowiednią bazę. Poza oczywistym zakwaterowaniem i wyżywieniem, trzeba też wspomnieć, że ważne jest to, aby wszystko było przygotowane na daną okoliczność. Jeżeli zatem są to obozy piłkarskie, ośrodek powinien dysponować boiskami, a najlepiej także halą sportową.

Ważna jest zawsze właściwa infrastruktura, odpowiednia kadra, sprzęt, obiekty, oraz najlepsza opieka medyczna. I tak jest w przypadku każdego takiego obozu dla najmłodszych. Czasami też istnieje możliwość uczestnictwa w obozie rodziców dziecka.