Wiele firm, które rozpoczynają swoją działalność zastanawiają się nad pneumatyką, która jest ekologiczna, bardziej wytrzymalsza, energooszczędna, mocniejsza od elektronarzędzi. Niestety koszt takiej instalacji pneumatycznej jest bardzo kosztowny i niestety wiele firm na początku nie może sobie na to pozwolić.

Przedstawię wam teraz dokładnie wady i zalety narzędzi pneumatycznych:

Zalety:

– Jest bezpieczne i ekologiczne

-Jest łatwe w składowaniu i transportowaniu na duże odległości

-Sprężarki wyposażone w koła jezdne, umożliwiają użycie sprężonego powietrza w dowolnym miejscu.

-Duża trwałość i odporność na przeciążenia, łatwość naprawy.

-Napędy pneumatyczne posiadają niewielką masę przypadającą na jednostkę mocy

-Możliwośd uzyskania dużych prędkości obrotowych (do 30.000 obr/min w przypadku silników pneumatycznych, do 450.000 obr/min w przypadku małych turbin.

-Możliwośd płynnej regulacji prędkości i siły.

Wady:

-Nawet niewielka nieszczelność w instalacji, może być przyczyną dużego wzrostu kosztów wytworzenia i składowania sprężonego powietrza.

-Brak możliwości skonstruowania maszyn i urządzeń zasilanych bezprzewodowo.

-Hałas emitowany przez sprężarki i szumy wypływającego powietrza może być szkodliwy dla słuchu. Wymagane są nakłady na ochronę przed hałasem.

Reasumując : Jeżeli rozpoczynacie działalność gospodarczą i wiertarki lub jakiś inne urządzenie elektryczne używacie sporadycznie nie warto jest zakładanie instalacji pneumatycznych gdyż ona się nie zwróci finansowo. Jeżeli wasza firma intensywnie się rozwija i idzie ku przyszłości to zamontowanie takiej instalacji pneumatycznej będzie strzałem w dziesiątkę, ponieważ koszt tej instalacji przy wielkim użytkowaniu zwróci się wam w nie długim okresie czasu. Dodatkowo wasza firma stanie się bardziej ekologiczna i nowocześniejsza co na dzisiejszym rynku jest bardzo ważnym aspektem.