Raz, dwa… trzy!

Skąd taki tytuł? Domyślacie się? Tak, chodzi o siatkówkę i ilość odbić podczas jednej akcji. My jednak dzisiaj zajmiemy się butami, czyli najważniejszym elementem siatkarskiego sprzętu, który w dużym stopniu wpłynąć na komfort podczas gry. Najważniejszy czynnik, jakim należy się kierować to wygoda. Buty mają przede wszystkim nie przeszkadzać podczas meczu, jednocześnie zapewniając nam ochronę i bezpieczeństwo stopy. Wydawać by się mogło, że to ręce są głównym narzędzie pracy każdego siatkarza, ale jednak noga jest bardziej narażona na kontuzja. Każdy detal może mieć znaczenie, więc zaprezentujemy elementy, na które powinniście zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego obuwia.

Zaczynamy od podeszwy, która powinna być wyprodukowana ze specjalnej kauczukowej mieszanki. Ważna w tym względzie jest elastyczność. Powinna umożliwić nam wykonanie swobodnych ruchów, co jest ważne dla naszej stopy, więc absolutnie nie wchodzi w grę zbyt sztywna konstrukcja. Z drugiej jednak strony, nie może być również zbyt miękka, ponieważ nie zagwarantuje właściwego zabezpieczenia, co może odbić negatywnie na naszym śródstopiu. Ponadto, istnieje ryzyko, że nastąpi odbicie guza piętowego.

Kolejnym aspektem, który nie może nam umknąć jest wnętrze buta, więc istotną kwestią jest tzw. „uwypuklenie”, które powinno był odpowiednio wyprofilowane, wybrzuszenie musi być właściwie dopasowanie do naszej stopy. A to wszystko dla naszego komfortu, więc nie powinniśmy na siłę kupować butów, żeby później nie mieć problemów ze zdrowiem.

Kolejna sprawa to stabilizacja stawu skokowego, gdyż to jest najbardziej podatna na kontuzję część stopy, szczególnie w siatkówce. Jeśli mamy problem z tą częścią nogi, wtedy warto wybrać model, który sięga ponad kostkę. Takie buty mają inne sznurowania, a dodatkowo jest wyposażony w specjalny rzep na górnej krawędzi, co pozwala docisnąć but do kostki.

Widoczny na zdjęciu model Asics Gel-Beyond 4 zapewnia super oddychalność, dzięki zastosowaniu podeszwy z gumy Wet Grip Rubber, a także specjalnej technologii Magic Sole. Może trudno w to uwierzyć, ale ten but posiada piankę Personal Heel Fit, która jest w stanie zapamiętać kształt stopy! Problem z dopasowaniem znika w mgnieniu oka. Komfort, komfort i jeszcze raz komfort.