Chrom – przyjaciel – jakich mało

0
971
Rate this post

Jeżeli czujemy się zmęczeni lub poirytowani, mamy zawroty głowy, napady głodu, może to być pierwszy sygnał, że w naszej diecie brakuje chromu. Badania wykazują, że 9 na 10 osób cierpi niedobór tego pierwiastka. Dzienne zapotrzebowanie na ten minerał u dorosłych wynosi 50-200 mikrogramów. Tymczasem nawet przy właściwie dobranej diecie dostarczamy organizmowi jedynie około 35 mikrogramów chromu na dobę.

Naturalne preparaty takie jak kiełki pszenicy, drożdże piwne czy chleb razowy nie zapewniają jego dostatecznej ilości. Dlatego warto sięgnąć po chrom w tabletkach lub po specjalne odżywki wzbogacone preparatem chromu. Stosowanie tylko jednej tabletki dziennie pozwoli nie tylko ustrzec się przed groźnymi chorobami, ale też uzyskać smukłą sylwetkę. Chrom bierze udział w metabolizmie, czyli paliwa, którego potrzebują nasze komórki, żeby uzyskać energię. Poziom glukozy we krwi reguluje hormon insulina. Przenosi ona do komórek glukozę i aminokwasy, potrzebne do wytwarzania energii i syntezy białka. Dzięki temu insulina chroni nasz organizm przed zbyt dużym stężeniem cukru we krwi – cukrzycą lub zbyt małym – hipoglikemią. Jednak insulina bez chromu nie jest w stanie wziąć udziału w przemianie węglowodanów. Wtedy właśnie zwiększa się ryzyko zachorowania na cukrzycę. Stosowanie chromu powoduje stabilizację stężenia cukru we krwi i ustąpienie większości objawów hipoglikemii.

Chrom to również sprzymierzeniec odchudzania. Jest często nazywany minerałem odchudzającym, ponieważ pomaga utrzymać zgrabną sylwetkę. Obniża apetyt na słodycze, dlatego jest polecany szczególnie osobom, które nie mogą się oprzeć ich podjadaniu. Chrom wspomaga przyswajanie aminokwasów, przyspiesza syntezę białka i korzystnie oddziałuje na przemianę materii, zwiększając jednocześnie wytrzymałość na obciążenia. Badania wykazały, że chrom wspomaga odchudzanie, nie powoduje przy tym żadnych skutków ubocznych. Przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej i zwiększenia mięśniowej. Przy odpowiedniej diecie i niewielkiej gimnastyce przyjmowanie chromu może pomóc osobom chcącym pozbyć się kilku zbędnych kilogramów oraz kulturystom pragnących utrzymać idealną masę ciała.

Lekarze zalecają stosowanie chromu także przy podwyższonym cholesterolu. Niedobór tego pierwiastka powoduje zaburzenie przemian glukozy.A to powoduje, że nasz organizm czerpie energię z przemiany tłuszczów, produkując przy tym zły cholesterol. Niedobór chromu zmniejsza wychwytywanie cholesterolu przez wątrobę, co prowadzi do osadzania się tłuszczów na ścianach tętnic. Zwiększa to ryzyko zachorowań na choroby serca, głównie na miażdżycę.