Czy sport wyczynowy zawsze działa na korzyść zdrowia?

0
1541
Rate this post

Oczywiste wydaje się to, iż sport wyczynowy nie zawsze idzie w parze z dbałością o zdrowie. Wynika to z faktu, że w przypadku sportu zawodowego mamy wyraźnie do czynienia z przeforsowywaniem naszego organizmu ponad nasze siły. Dochodzimy do granic krytycznych, a i tak próbujemy skoczyć wyżej, pobiec szybciej, dalej… Stawiamy sobie kolejne poprzeczki i próbujemy je przeskoczyć.

Jednocześnie problemem też jest doping. W mediach słyszeliśmy o całej masie ujawnionych afer. A ilu nigdy nie ujawniono? Taka forma uprawiania sportu oczywiście ze zdrowiem ma już całkiem niewiele wspólnego, nie wspominając nawet o zdrowej rywalizacji, zgodnej przecież z samym duchem sportu.

Wydaje się, że najzdrowszą formą uprawiania sportu jest ta rekreacyjna. Sport zawodowy potrafi bowiem negatywnie odbić się na zdrowiu, co oczywiście nie znaczy, iż dzieje się tak bezwzględnie w każdym zupełnie przypadku. Wiele zależy tu od indywidualnych cech poszczególnego organizmu oraz faktu, jak znosi różne obciążenia treningowe i meczowe.