Grecja – mitologiczna kraina bogów

0
604
Rate this post

Grecja – mitologiczna kraina bogów

Jeżeli pragniesz poczuć powiew historii, zbliżyć się do greckiej antycznej kultury, a przy okazji wypocząć w egzotycznym kraju, obfitującym w piękne, niezapomniane widoki, skaliste wzgórza i zatoczki, cieszyć oko śródziemnomorską roślinnością, polecam Grecję, która na długo zapadnie Ci w pamięć.

Grecja to kraj położony na południu Europy. Do jej terytorium należy również wiele zlokalizowanych na Morzu Śródziemnym wysepek. Największą z nich jest Kreta, zaś pozostałe to: Rodos, Korfu, Thasos, Patmos, Kos, Zakyntos oraz Cypr – w połowie grecki, w połowie turecki. To jedyna wyspa częściowo należąca do Grecji, do której podróżując musisz zabrać paszport.

Grecja kontynentalna ma bardzo ciekawą, charakterystyczną rzeźbę terenu. Górzysty krajobraz, zaś dookoła rozciągające się Morze Śródziemne. Jeżeli pragniesz pozwiedzać, skorzystaj z wycieczek fakultatywnych organizowanych przez biuro podróży. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na wczasach, wybierz tanie oferty last minute. Grecja wcale nie jest taka droga, za to bardzo atrakcyjna dla turystów, którzy coraz częściej do niej przybywają.
Atrakcje turystyczne w Grecji
Ateny

erechtjonMiejsca, które koniecznie trzeba zwiedzić przebywając w Grecji, to m.in. – Ateny – stolica Grecji, miasto z bogatą historią. W Atenach jednym z najważniejszych miejsc jest Akropol – starożytne wzgórze, zwane „górnym miastem”, do dziś znajduje się na nim Partenon, czyli świątynia poświęcona bogini Atenie. Kiedyś wewnątrz tej doryckiej budowli znajdował się posąg Ateny Partenos, wzniesiony przez Fidiasza. Na uwagę zasługują też Propyleje, czyli podwójna brama wsparta na kolumnach jońskich, oraz doryckich. Jest ona wejściem do Akropolu. Będąc w Atenach warto też zobaczyć Erechtjon – to starożytna budowla, składająca się z kilku świątyń. Kiedyś Ateńczycy oddawali tam cześć: Atenie, Posejdonowi, Zeusowi, Erechteusowi, Hefajstosowi oraz herosowi Butesowi.
Inne miasta

W Grecji miastem wartym zwiedzenia są także Delfy – jest to miejsce owiane tajemnicą. W starożytności Delfy były siedzibą wyroczni, delfickie kapłanki – Pytie komunikowały się z bogami. Starożytnym miastem, do którego należy również zawitać jest Korynt. Znajdują się tam stadiony, gimnazja i nekropole. Do dziś zachowało się forum romanum, oraz świątynia Apollina.

Miastem, gdzie również można poczuć ducha historii jest Sparta. Można tam zwiedzić ruiny świątyni Artemidy Orthia, gdzie spartańscy chłopcy byli od najmłodszych lat surowo przygotowywani do udziału w bitwach.