Manitoba leży w środkowej części kraju, a jej największym miastem jest stolica Winnipeg. Nazwa prowincji znaczy w języku odżibwe tyle, co ?cieśnina duchów?.
Przekrój demograficzny tej prowincji pokazuje jej wielonarodowość: największą grupą są Anglicy (22 %), a następnie Niemcy, Szkoci, Ukraińcy, Irlandczycy, Indianie, Polacy? według spisu z 2001 roku jako Kanadyjczycy określiło się tylko 22,9 % ludności zamieszkującej Manitobę.
Ponad połowę powierzchni prowincji zajmują lasy, więc siłą rzeczy najbardziej rozwinął się tutaj przemysł drzewny i leśnictwo a także rolnictwo, rybołówstwo i łowiectwo.
6. KOLUMBIA BRYTYJSKA
Nazwę tej prowincji nadała królowa Wiktoria w 1858 roku a odnosi się ona do rzeki Kolumbia. Leży ona na zachodzie kraju nad Pacyfikiem.
Prowincja bogata jest w złoża złota, srebra,miedzi, ołowiu a także w ogromne zalesione przestrzenie, co daje olbrzymie ilości drewna dla przemysłu drzewnego. Gospodarka Kolumbii Brytyjskiej oparta jest przede wszystkim na przemyśle wydobywczym. Największym miastem tej prowincji jest Vancouver.
7. WYSPA KSIECIA EDWARDA
Wyspa Księcia Edwarda jest najmniejszą prowincją Kanady. Wyspa leży w Zatoce Świętego Wawrzyńca a jej największym miastem jest Charlottetown. Prowincja ma połączenie ze stałym lądem przez Most Konfederacji z Nowym Brunszwikiem.
Gospodarka Wyspy Księcia Edwarda oparta jest na trzech głównych dziedzinach, a mianowicie na rolnictwie (bardzo urodzajne gleby) i przemyśle spożywczym, na rybołówstwie i turystyce.
W świecie wyspa została rozsławiona za sprawą znanej na całym świecie ?Ani z Zielonego Wzgórza?.