Mistrzostwa Europy. Jak to się wszystko zaczęło?

0
702
Rate this post

Mistrzostwa Europy. Jak to się wszystko zaczęło?

Dzisiaj po raz kolejny zabieramy Was na lekcję historii, dzięki której macie szansę poznać początki jednej z najbardziej prestiżowych piłkarskich imprez. Skłoniła nas do tego prezentacja piłki na Euro 2016, którą oczywiście mamy w swoim asortymencie.

Mistrzostwa Europy organizowane są co 4 lata i nie ulega wątpliwości, że przyciągają wiele milionów kibiców nie tylko na Starym Kontynencie, ale także na świecie. Jeśli mielibyśmy skonstruować ranking najpopularniejszych wydarzeń sportowych, to zajmuje w nim zaszczytne i mocną 3. pozycję, przegrywają tylko z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej i Igrzyskami Olimpijskimi.

Jeśli chcemy podywagować nad początkami tej imprezy, musimy przenieść się do 1930 roku, kiedy na pomysł stworzenia takiego turnieju wpadł niejaki Henry Dalaunay, francuski sekretarz Francuskiej Federacji Piłkarskiej. Co ciekawe, Mistrzostwa Europy w 2016 roku będą gościły… we Francji. Historia zatoczyła koło. Mimo krążą pogłoski o przeniesieniu europejskiego czempionatu do innego kraju (ze względu na zamachy w Paryżu), to eksperci są zdania, że to wydarzenie nie wpłynie na decyzję szefa UEFA – Michela Platiniego.

Wspomniany Dalaunay mocno zabiegał o zorganizowanie imprezy, ale niestety nie doczekał inauguracji tego wielkiego piłkarskiego święta. Zmarł w 1955 roku, rok po powołaniu europejskiej federacji piłkarskiej UEFA. Pięć lat później odbyły się pierwsze Mistrzostwa Europy, oczywiście we Francji, a duża w tym zasługa… syna Dalaunaya, którego nie zniechęciła śmierć ojca i z pomocą włoskiego działacza, Ottorino Barassiego udało się dopiąć szczytnego celu.

Przełomem była konferencja w Sztokholmie, kiedy przedstawiciele UEFA jednym głosem postanowili, że do imprezy dojdzie. Na początku przyjęła nazwę Pucharu Europy Narodów, a sam turniej trwał… 5 dni. Wzięły w nim udział 4 drużyny. Zwycięzcą okazał się ZSRR, który pokonał w finale Jugosławię.

Czterodrużynowa formuła przetrwała do 1976 roku. Cztery lata później – we Włoszech – turniej liczył już 8 zespołów, a puchar przypadł Niemcom. Był to wyjątkowy turniej również pod innym względem, gdyż wtedy ostatni raz rozgrywano spotkanie o 3. miejsce.

Więcej na temat historii Mistrzostw Europy przeczytacie już w następnym artykule. Zapraszamy!