Rehabilitacja dzieci z autyzmem

0
393
Rate this post

Autyzm u dzieci – Rozpoznanie i leczenie.

Autyzm, to choroba, która może dotknąć każdego bez wyjątku. Najczęściej objawia się do 3 roku życia, chociaż pierwsze symptomy można już zobaczyć w wieku kilkunastu miesięcy, warto też dodać, że autyzm częściej dotyka chłopców, a liczba diagnozowanych rośnie z roku na rok.
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, co oznacza, że problemy są widoczne w każdym aspekcie rozwoju, m.in. defekt mówienia i budowania relacji.

Każdy przypadek jest specyficzny, a dzieci mogą mieć różne objawy i stopień zaburzeń co bardzo utrudnia diagnozę. U dziecka autystycznego można zaobserwować następujące problemy:

– Słaby rozwój wymowy – Jeśli maluch ukończył już 2 lata, powinien potrafić nazwać osoby, czynności oraz przedmioty, z którymi dużo się kontaktował. W przypadku problemów, można mieć podejrzenia co do autyzmu.

– Osłabiony lub brak kontaktu wzrokowego – Dziecko nie patrzy komuś w oczy, a jego wzrok może wydawać się obojętne.

– Nienaturalny sposób zabawy zabawkami – Mówimy tutaj o niewłaściwym używania zabawek, wącha je, stuka nimi, szereguje i przesuwa przed oczami. W tym wieku dziecko już powinno naśladować czynności dorosłych, np. budowanie mostów z kilku klocków, domków, badanie lalki itd.

– Dziecko preferuje samotną zabawę a na próby dołączenia do niego reaguje agresją lub nie zwraca uwagi na intruza.

Rehabilitacja dzieci z autyzmem jest skomplikowanym procesem. Jeśli lekarz już stwierdzi autyzm, trzeba określić poziom zaburzeń i rozpocząć zajęcia terapeutyczne. Im szybciej rozpoczniemy terapię, tym szanse chorego na samodzielne życie są większe. Warto także skontaktować się z fundacją, które zajmują się autyzmem. Ów fundacje, oferują odpowiednie podejście do problemu, zaczynając od diagnozy, aż po terapię, wsparcie psychologiczne dla rodziców, a także porady prawne.