Śpij zdrowo!

0
649
Rate this post

Sen to czynność, która kojarzy nam się z czymś miłym. To czas relaksu, chwila, w której zostajemy sam na sam ze swoimi myślami, a śniąc odrywamy się na chwilę od zwykłej rzeczywistości.

Jest to także czas odpoczynku ciała i umysłu, a także regeneracji organizmu na następny dzień. Natomiast podczas snu zachodzi dużo istotnych dla nas procesów. Wtedy regenerują się komórki całego ciała, rekonstruuje się także czułość receptorów, a nasza pamięć jest na nowo przetwarzana i utrwalana. W nocy wyzwalane są różne hormony, np. hormon wzrostu. Sen pełni więc istotną funkcję w działaniu naszego ciała. Doświadczenia w Kalifornii wykazały, że osoby śpiące 7-8 godzin na dobę żyją dłużej, niż ci, którzy odpoczywają dłużej lub krócej. Wszystko wskazuje na to, że troszcząc się o sen zyskamy bardzo wiele dla swojego zdrowia.

Aby łagodnie przespać noc, a rano wstać rześkim i odprężonym trzeba skierować uwagę na kilka spraw. Wystarczy parę pomysłów, by przemienić swoje poranki na lepsze.

Na początek przygotuj odpowiednio swoją sypialnię. Przed snem przewietrz ją i powieś pranie na noc, aby świeże i nawilżone powietrze mogło dotlenić i oczyścić Twoją skórę. Nawet porzucenie wieczornego filmu na rzecz książki pozytywnie wpłynie na nasz sen. Czytanie wprawi nas w znakomity nastrój i rozbudzi fantazję. Zwróć też uwagę na swoją kolację. Na pewno nie spożywaj obfitych i ciężkich posiłków wieczorem, bo Twój żołądek zamiast odpoczywać będzie trawił ją przez całą noc. Jednak nie popadajmy w skrajności, bowiem głodzenie się przed snem również niekorzystnie oddziałuje na jakość snu. Aby uniknąć przejedzenia, a z drugiej strony burczącego brzucha, należy coś zjeść ok. 2 godziny przed tym jak się położymy do łóżka. Poza tym dobrym pomysłem jest wypicie szklanki ciepłego mleka. Zawarty w nim tryptofan zmienia się w serotoninę, która jest substancją niezbędną dla dobrego snu. Jeśli nie mleko, z pewnością pomogą herbatki z ziółek. Najbardziej kojąco działa melisa, rumianek a także lipa. Należy zaparzyć je wszystkie, aby uzyskać doskonalszy efekt. Gotowe mieszkanki możesz kupić w tradycyjnej aptece, a taniej w aptekach internetowych. Sklep tego rodzaju zaproponuje Ci na pewno najbogatszy wybór i niskie ceny.

Aby miło przywitać świt powinno się również spać na wysokości i w lekkiej, satynowej pościeli, co pozwoli nam uniknąć porannych zmarszczek. Pamiętajmy również o właściwym nawilżeniu twarzy. Kremy, których używamy podczas dnia najlepiej przechowywać w lodówce – ich chłodna konsystencja znacznie poprawi krążenie. Dodatkowo dobrze jest, kiedy nie spożywa się alkoholu minimum 4 godziny przed snem i stosuje się w diecie mało soli, co zapobiegnie zatrzymywaniu się wody w organizmie. Przedstawione wyżej rady nie są skomplikowane i nie wymagają mnóstwa wyrzeczeń. Warto więc zwrócić uwagę na warunki swojego snu, by usprawnić działanie naszego organizmu podczas dnia.