Trądzik – odwieczny wróg

0
479
Rate this post

Każdy z nas pragnie się doskonale prezentować. Przed okresem dorastania nie mamy żadnych problemów – kłopoty pojawiają się wtedy, gdy zaczyna Ci dokuczać trądzik.

Najczęściej mamy z nim do czynienia w okresie dojrzewania, lecz coraz częściej okazuje się, że niedoskonałości tego rodzaju występują u osób dorosłych i starszych. Wystarczy stosować nieodpowiednią dietę, używać szkodliwych, uczulających produktów czy borykać się z zaburzeniami hormonalnymi, żeby być narażonym na działanie trądziku. Poza tym przesadny wysiłek, stres lub nadmierna ilość promieni słonecznych też mogą wywołać tę chorobę skóry. Współczesna medycyna dostarcza ogromną ilość kosmetyków i zabiegów, które mają zapewniać sukces w starciu z trądzikiem.

Tymczasem nie trzeba wydawać majątku, aby skóra prezentowała się zdrowo. Najlepiej odwiedzać miejsca takie jak apteka internetowa, gdzie można odkryć ogromny wachlarz artykułów, między innymi tanie leki czy suplementy diety. W ten sposób szybko i bez trudu kupimy pożądane przez nas leki czy kosmetyki. Poza tym niwelowanie tej niedoskonałości należy dopasować odpowiednio do wieku, ponieważ stan naszej skóry zmienia się pod presją czasu i wymaga różnej pielęgnacji. Aby mieć ładną i gładką cerę zidentyfikuj przyczyny występowania trądziku i rozwiązania na jego zniwelowanie w konkretnym okresie czasu. Oto parę rad na walkę z kłopotami skórnymi zależnymi od wieku:

20 lat
Jest to czas dojrzewania, w którym skóra jest w największym stopniu narażona na występowanie trądziku. Powodem takich problemów jest zbyt duże produkowanie sebum – łojotok, co skutkuje zatykaniem się porów. Odpowiednia pielęgnacja skóry w tym przypadku polega na myciu twarzy płynem z kwasem salicylowym, który oczyszcza skórę i działa antybakteryjnie. Oprócz tego należy korzystać z kosmetyków złuszczających naskórek i właściwie wspomagających niwelowanie zatkanych porów.

30 lat
W tym okresie skóra staje się bardziej podatna na pierwsze objawy starzenia i powoli traci swoją sprężystość. Komórki nie regenerują się już tak szybko jak kiedyś, a te martwe, które pozostają w dalszym ciągu na naskórku, przyczyniają się do blokowania porów. W tym okresie poleca się stosowanie żelu do mycia cery wrażliwej oraz kremów z lipohydroksylwasami i retinolem, które delikatnie złuszczają i zapewniają zdrowy wygląd na długo.

40 lat
Skóra jest cieńsza, bardziej podatna na bakterie. Ponadto przyczyną występowania trądziku w tym okresie jest obniżenie stanu estrogenów a zwiększenie testosteronu. Żeby rozpocząć skuteczną walkę z tymi niedoskonałościami należy wybierać kosmetyki z kwasem glikolowym i cytrynowym, które działają przeciwstarzeniowo. Przydatny jest również roll-on z eterycznych olejków, który punktowo zniweluje objawy trądziku.

50 lat
W tym okresie skóra dużo doświadczyła, wiotczeje, dlatego bardziej narażona jest na stany zapalne i działanie bakterii. Oprócz tego oddziaływanie słońca i promieni UV także przyczyniają się do istotnego pogorszenia się stanu całej cery. Co jest skuteczne w takiej sytuacji? Najlepiej, gdy stosujesz kremy ujędrniające z retinolem, które odnowią kolagen w skórze lub z działającym przeciwzapalnie rumiankiem. Punktowo można również nakładać preparat z siarką i siarczanem cynku skutecznie zapobiegający oznakom trądziku.