Windykacja polubowna i Windykacja sądowa

0
975
Rate this post

Windykacja sądowa i windykacja polubowna

Sposoby odzyskiwania należności

Wielu z nas prowadzi własną działalność gospodarczą. Nasza firma może sprzedawać usługi lub wyroby swoim klientom. Za każdą wykonaną usługę lub sprzedany produkt oczekujemy zapłaty, choćby w ramach zawartej umowy.

Niestety zdarzają się przypadki, kiedy nasi klienci mają problemy z płatnościami i nie regulują należności, które powinny do nas trafić. Ze względu na zalegające nieopłacone faktury zaczynamy wysyłać ponaglenia do zapłaty. Jeśli jednak i one nie pomagają to wówczas wysyłamy wezwania.

W skrajnych przypadkach jesteśmy zmuszeni obrać ostatnią z możliwych dróg, jaką jest windykacja sądowa. Jeżeli mamy dużą firmę, to zajmie się tym nasz dział prawny. Jeśli jednak takiego nie posiadamy to możemy zwrócić się o pomoc do kancelarii prawnej, która przygotuje pozew, a następnie wniesie go do sądu.

Jeżeli podmiot, któremu sprzedaliśmy dany produkt lub usługę jest niewypłacalny i ma problemy finansowe, wówczas zastosowanie może znaleźć windykacja polubowna. Dzięki niej jest szansa, że odzyskamy przynajmniej część należności.