Choć u niektórych osób wycieczki piesze budzą lęk i wiążą się z niemiłymi wspomnieniami, to jest to turystyka w swojej najbardziej podstawowej formie i jednocześnie jednej z najciekawszych. Istnieje wiele miejsc, do których nie da się dotrzeć inaczej niż na własnych nogach, bo są zbyt niedostępne dla wszelkich pojazdów.

Poza tym wycieczki w tempie spacerowym pozwalają nam na o wiele lepszy kontakt z okolicą, umożliwiają skupienie się na detalach. W autokarze nie porozmawiamy z lokalnym sklepikarzem ani nie zrobimy dobrych zdjęć. Przemierzając uliczki we własnym tempie, mamy o wiele więcej możliwości natrafienia na coś ciekawego. Piękne widoki ze szczytów górskich możemy podziwiać tylko dzięki sile swoich nóg.

Ponadto turystyka piesza daje nam dużą dozę niezależności, komfort decydowania o sobie samym. Wycieczki autokarowe wymuszają od grupy punktualność i podporządkowanie, bo nikt nie może zostawać w tyle. Jeśli jesteśmy pieszo, nie musimy się martwić o środki transportu, że ucieknie nam autobus. Sami wybieramy, czy chcemy iść dalej lub może preferujemy zatrzymać się na odpoczynek w przydrożnej kafejce.