14 sposobów na redukcję zmarszczek

9. Zamień kawę na kakao. W badaniu opublikowanym w Journal of Nutrition, badacze dowiedli, iż kakao zawierające wysokie poziomy dwóch dietetycznych katechin (epikatechina i katechina) broni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, poprawiło cyrkulację komórek skóry, wpłynęło na nawodnienie i sprawiło, że skóra wygląda na gładszą.

10. Jedz więcej owoców i warzyw. Kluczem, mówi Kraus, są ich składniki antyoksydacyjne. Te związki zwalczają zniszczenia spowodowane przez wolne rodniki (niestabilne molekuły, które mogą niszczyć komórki), co z kolei pomaga skórze wyglądać młodziej i promiennie, a także chroni ją od skutków fotostarzenia.

11. Używaj kremu nawilżającego. Zwłaszcza kobiety są tak zaaferowane produktami przeciwdziałającymi starzeniu się, że często ignorują moc zwykłego kremu nawilżającego. Skóra, która jest nawilżona po prostu wygląda lepiej, a bruzdy i zmarszczki są mniej widoczne,” mówkobieta wesolai Ashinoff.

12. Nie przesadzaj z myciem twarzy. Według dermatologów z University of Maryland Medical Center, woda z kranu pozbawia skórę jej naturalnych barier ochronnych i nawilżenia, które chronią przed zmarszczkami. Jeśli myjesz twarz zbyt często, zmywasz tę ochronę. Co więcej, gdy Twoje mydło nie zawiera „nawilżacza”, powinnaś używać środka czyszczącego.

Kuracja miejscowa, która redukuje zmarszczki

Badania wykazują, że następujące składniki mogą redukować zmarszczki. Większość z nich znajduje się w wielu zabiegach dla skóry, zarówno bez recepty, jak i na receptę.

13. Hydroksykwasy (AHAs). Te naturalne kwasy owocowe „unoszą” górną warstwę martwych komórek skóry, zmniejszając bruzdy i zmarszczki, zwłaszcza wokół oczu. Nowe dowody sugerują, że w wyższych stężeniach, AHAs mogą stymulować produkcję kolagenu.

14. Retinoidy (w tym Retina A). Jedynym miejscowym środkiem, zatwierdzonym przez Agencję ds. Żywności i Leków, na kurację przeciwzmarszczkową jest tretynoina, znana potocznie jako Retina A. Ashinoff mówi, że ten krem na receptę redukuje bruzdy i duże zmarszczki, a także naprawia szkody wyrządzone przez słońce. Retinol to naturalna forma witaminy A znajdująca się w wielu lekach bez recepty. Badania wykazują, że w ustabilizowanej formule, w wysokich stężeniach, może być tak efektywny jak Retina A, bez występowania skutków ubocznych, takich jak pieczenie skóry, czy wrażliwość.

15. Witamina C stosowana miejscowo. Badania na uniwersytecie Tulane wykazały, że może ona zwiększać produkcję kolagenu, chronić przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB, pomagać na problemy z pigmentem, a także pomagać przy stanach zapalnych skóry. Kluczem, jednakże, jest typ wykorzystywanej witaminy C. Do dnia dzisiejszego, większość badań wskazuje na kwas askorbinowy jako najlepszą formę dla uśmierzenia problemu ze zmarszczkami.

16. Idebenon. Ten kuzyn chemiczny koenzymu Q10 (CoQ10) to bardzo silny antyoksydant. W jednym badaniu, opublikowanym niedawno przez Journal of Dermatology, lekarze wykazali, że w ciągu zaledwie 6 tygodni stosowania miejscowego, nastąpiła 26% redukcja w szorstkości skóry i jej suchości, 37% wzrost nawodnienia, 29% spadek ilości zmarszczek i 33% ogólna poprawa skóry zniszczonej przez słońce. Inne badania dały podobne rezultaty.

17. Czynniki wzrostu. Część naturalnego gojenia ran, te związki, kiedy aplikowane miejscowo mogą zmniejszyć szkodliwe skutki promieniowania słonecznego i zmniejszyć ilość zmarszczek, poprzez „odmładzanie” produkcji kolagenu, jak wykazały badania.

18. Pentapeptydy. Wyniki badania popieranego przez narodowe instytuty zdrowia, sugerują, że pentapeptydy mogą zwiększać produkcję kolagenu w skórze zniszczonej przez słońce. Kilka późniejszych badań (w tym to zaprezentowane na ostatniej konferencji dermatologicznej) wykazały, że kiedy aplikowane miejscowo, pentapeptydy stymulowały produkcję kolagenu i zmniejszały zmarszczki.

Spa medyczne

zmarszczki219. Botoks. Zastrzyk tej oczyszczonej wersji toksyny butolinowej typu A relaksuje mięśnie tuż pod zmarszczką, czyniąc skórę gładką i pozbawioną zmarszczek.

20. Wypełniacze zmarszczek. Lekarze wypełniają zmarszczki różnymi substancjami, takimi jak kolagen, kwas hialuronowy i inne sztuczne związki. Popularne terapie to Restylane, Juvederm i ArteFill.

21. Wygładzanie laserowe. Energia ze źródła światła- lasera lub pulsującej diody- usuwa górną warstwę skóry, powodując lekką i niedostrzegalną „ranę.” To aktywuje naturalny system produkujący kolagen, co w rezultacie daje bardziej gładką skórę.

22. Peelingi chemiczne. W tej metodzie, jeden z wielu chemikaliów jest używany do „spalenia” górnej warstwy skóry, powodując uszkodzenie, które stymuluje organizm do produkcji kolagenu. Masz młodziej wyglądającą, bardziej gładką skórę!

23. Usuwanie powierzchni naskórka. Urządzenie zasysające wraz z łagodnym kryształem chemiczny, pozwala na usunięcie górnej warstwy komórek skóry i wprowadzić równomierny koloryt skóry. W tym procesie, bruzdy i zmarszczki zanikają.