PROWINCJE KANADY

0
439
Rate this post

1. ONTARIO

Ontario jest najbardziej rozwiniętą ekonomicznie i najbardziej zaludnioną częścią tego kraju. W tej prowincji znajdują się dwa najważniejsze kanadyjskie miasta, a mianowicie stolica Ottawa i największe miasto Kanady Toronto.
Ontario jest też kolebką hokeja na lodzie, który został wymyślony w połowie dziewiętnastego wieku przez stacjonujące tutaj wojska angielskie.

2. QUEBEC

Quebec jest drugą pod względem ludności i pierwszą pod względem powierzchni prowincją Kanady. Największym miastem tej prowincji jest Montreal. Quebec jest w przeważającej części frankofoński i język francuski jest jedynym językiem urzędowym tej prowincji a wielu mieszkańców w ogóle nie zna angielskiego lub zna bardzo słabo. Prowincja ma bardzo prężnie rozwiniętą gospodarkę (przemysł lotniczy i kosmiczny, farmaceutyczny, biotechnologiczny).

3. NOWA SZKOCJA

Ta prowincja zajmuje całość półwyspu Nowa Szkocja, wyspę Cape Breton i cały szereg okolicznych wysp i wysepek; ma połączenia promowe z Wyspą Księcia Edwarda, Wyspami Magdaleny i Nową Funlandią. Największym miastem tej prowincji i jej stolicą jest Halifax.
Prowincja posiada bogate i płytko położone złoża rud, a w kopalniach odkrywkowych wydobywa się kamień budowlany i gips. Najwięcej ludności pracuje w przemyśle żywnościowym, papierniczym i transporcie.

4. NOWY BRUNSZWIK

NOWY BRUNSZWIK jest największą z trzech prowincji leżących nad morzem, znajduje się całkowicie na stałym lądzie.
Największym miastem prowincji jest Saint John a stolicą jest Fredericton.
Jedna trzecia obywateli tej prowincji jest frankofonami i ich językiem jest francuski.
Głównymi atutami Nowego Brunszwiku jest natura ? duże zasoby leśne oraz pokłady cennych minerałów. Najbardziej rozwinięty jest tutaj przemysł drzewny, wytwórczy i górnictwo.