Terytoria Północno ? Zachodnie

0
407
Rate this post

Ze względów na bogactwa naturalne występujące na tych terenach (są to terytoria leżące w środkowej części północnych obszarów Kanady graniczące z Jukonem oraz z prowincjami Kolumbia Brytyjska, Alberta i Saskatchewan a północną granicą są wody Morza Arktycznego), Terytoria Północno ? Zachodnie są najbogatsza częścią Kanady. Występują tu złoża złota, diamentów, gazu ziemnego, ropy naftowej a także platyny i srebra. Jako że teren ten jest słabo zaludniony ( 42 tysiące osób zamieszkuje teren, który jest trzy razy większy od obszaru Polski, co daje 0,03 osoby na kilometr kwadratowy), a produkt terytorialny brutto na jednego mieszkańca wynosi prawie 95 tysięcy dolarów kanadyjskich czyni to Terytoria najbogatszym miejscem na Ziemi.
W Terytoriach Północno ? Zachodnich obowiązuje aż dziewięć oficjalnych języków: dwa europejskie (w wydaniu kanadyjskim) angielski i francuski oraz siedem języków indiańskich. Całe Terytoria składają się z pięciu miast, jednej wioski, trzynastu osad, trzech wydzielonych gmin i dziesięciu wydzielonych zarządów.
Obszar Terytoriów pokryty jest niemalże w całości nizinną tundrą a niemały obszar (około 12% powierzchni) zajmują jeziora, z których największe są Wielkie Jezioro Niedźwiedzie i Wielkie Jezioro Niewolnicze. Obok tych ogromnych jezior znajduje się dosłownie tysiące małych i średnich a także duża ilość rzek.
Terytoria te zapewne są tak słabo zaludnione ze względu na klimat subarktyczny. Średnia temperatura powyżej dziesięciu stopni Celsjusza utrzymuje się tylko przez cztery miesiące w roku, a poza kołem polarnym panują dnie i noce polarne a zimy zaczynające się już w październiku i trwające aż do maja są bardzo zimne. Temperatury około minus trzydziestu stopni są normą.